Etapy tworzenia strony www

Projektowanie stron internetowych jest procesem wieloetapowym. Poniżej prezentujemy standardowe etapy pracy nad stroną internetową (projektowanie stron www). Ze względu na indywidualne podejście do każdej realizacji strony www, poniższy schemat pracy nie ma charakteru uniwersalnego.

Proces projektowania stron internetowych rozpoczynamy od określenia potrzeb oraz oczekiwań klienta.

 • czy to będzie zwykła reklama, wizytówka firmy w Internecie?

 • czy strona ma zawierać dokładnie wszystkich usług/produktów firmy?

 • czy to będzie sklep internetowy, do sprzedawania towarów w sieci?

 • czy to będzie serwis www, portal dla organizacji,  instytucji, fundacji, itd.

Po zapoznaniu się z potrzebami i oczekiwania klienta analizujemy profil działalności klienta, jego oferty oraz grupy docelowej, do której ma trafić tworzona strona WWW lub sklep internetowy. Zapoznamy się z branżą (analiza strony www konkurencji) i specyfiką działalności firmy oraz ocena stron www konkurencji. Projektowanie stron www (projekt strony www) staje się bardziej skuteczne, gdy przeanalizujemy zaprezentowane przez konkurencje rozwiązania, przyglądamy się wzorcowym przykładom w celu wydobycia zalet i dobrania najlepszych narzędzi. Analiza konkurencyjnych stron www to najlepszy sposób na uniknięcie błędów projektowych, merytorycznych i technologicznych przy budowaniu – projektowanie strony www.

Po zapoznaniu się z potrzebami i oczekiwaniami klienta oraz analizie jego konkurencji opracowujemy wstępnej koncepcji układu podstron, systemu nawigacji oraz prezentacji treści na stronach.

W zależności od zapotrzebowania klienta, czy chce tylko prostą stronę wizytówka czy zamierza częściej aktualizować i rozbudować stronę proponujemy klientowi wybór technologii wykonania strony: HTML5 + CSS3, skrypty PHP lub system zarządzania treścią CMS Joomla bądź CMS WordPress.

Precyzja ustaleń z tej fazy przekłada się na projektowanie strony www i dokładną wycenę kosztów realizacji strony internetowej.

Po ustaleniu wspólnie z klientem dokładnie co będzie zawierać strona internetowa/serwis www oraz dokonaniu wyboru technologii wykonania strony www, przygotowujemy kosztorys za wykonaną stronę.

Przedłożona oferta na projektowanie strony internetowej/serwisu www po krótkich ustaleniach mających na celu doprecyzowanie szczegółów pracy nad stroną www oraz kosztorysu zostaje sfinalizowana w formie umowy o dzieło. Naniesienie ostatecznych poprawek, następnie podpisanie umowy jest dla nas sygnałem do rozpoczęcia prac nad stroną www – w tym momencie rozpoczyna się właściwe projektowanie strony www.

Na podstawie wcześniejszych ustaleń oraz informacji zebranych podczas poprzednich etapów powstaje szkicowa wersja strony www, wstępny projekt strony www oraz koncepcja systemu nawigacji strony internetowej. Wspólnie dyskutujemy logiczne rozmieszczenie poszczególnych elementów.

Ustalamy kolorystykę strony, jaki odcień koloru klient chce mieć na stronie, jeśli klient już posiada logo firmy, to najrozsądniej byłoby dostosować kolorystykę strony do koloru loga.

Na tym etapie klient powinien nam dostarczyć swój logo firmowe (jeśli posiada) i ewentualnie jakieś inne zdjęcia, grafiki, które klient chce wykorzystać na stronie.

Na podstawie tych materiałów i wcześniejszych ustaleń wykonujemy projekt graficzny obrazujący wygląd przyszłej strony www, schematu budowy, jak również nawigacji i przedstawiamy klientowi do akceptacji.

Po akceptacji projektu lub wprowadzeniu ewentualnych poprawek następuje przejście do kolejnego etapu – tworzenia strony internetowej.

Gdy klient całkowicie akceptuje projekt graficzny strony oraz wpłaci nam zaliczkę przystępujemy się do kolejnego etapu: tworzenie strony internetowej.

Proces tworzenia strony internetowej trwa zazwyczaj od tygodnia do czterech tygodni. Czas tworzenia strony internetowej zależy od stopnia skomplikowania strony www, ilości podstron oraz ilości treści wyświetlanej w serwisie.

Ten etap tworzenia strony jest zrealizowany w kilku mniejszych etapach:

 1. Cięcia Layoutu: Graficzny projekt wyglądu strony zostanie pocięty na wiele mniejszych kawałków do wykorzystania w budowie szablonu strony.

 2. Kodowanie: Wykonujemy szablon strony w technologii HTML5 + CSS3.

 3. Na podstawie wykonanego szablonu strony w technologii HTML5 + CSS3 wykonujemy szablon dla systemu CMS Joomla, CMS WordPress (w przypadku serwisu zrobionego z systemu CMS Joomla lub CMS WordPress)

 4. Wypełnienie treścią w poszczególnych podstronach: Najpóźniej na tym etapie klient powinien nam dostarczyć wszelkich materiałów do wykonania strony takie jak: logo, zdjęcia, teksty (informacje o firmie, opisy produktów i usług, dane kontaktowe, itd.), hasła reklamowe – Tak naprawdę, to klient powinien nam dostarczyć te materiały na początku etapu projektowania wyglądu strony (Etap 5).

Na tym etapie przygotowujemy kod strony internetowej tak, by zapewnić poprawne wyświetlanie stron w różnych przeglądarkach i umożliwić jej jak najlepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach (jest to tzw. optymalizacja strony internetowej).

Po ukończeniu tej części prac umieszczamy nowo utworzoną stronę www na naszym serwerze testowym gdzie następuje test poprawności działania oraz wyświetlania w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych (IE, FireFox, Opera, Chrome, Safari).

Na tym etapie strona www podlega ponownej akceptacji Klienta lub ewentualnym poprawkom.

Klient przetestuje stronę umieszczoną na naszym serwerze testowym a gdy akceptuje i zapłaci nam należność za wykonaną stronę my umieszczamy stronę na docelowym serwerze.

Klient ma do wyboru:

 • Podać nam dane dostępowe do swojego serwera a my mu tam umieszczamy stronę.

 • Pomagamy w wyborze firmę hostingową i rejestrowania domenę i umieszczenie stronę na serwerze.

 • Udostępniamy klientowi pliki strony, a klient sam je umieszcza na swoim serwerze.